Witamy

Pomiary elektryczne parametrów instalacji i urządzeń – przeglądy i badania okresowe instalacji elektrycznych


Awans BHP oferuje kompleksowe pomiary elektryczne budynków i urządzeń. Wykonujemy pomiary odbiorcze oraz okresowe. Zapewniamy kompleksową realizację usługi. Przeprowadzamy pomiary instalacji we wszelkiego rodzaju budynkach między innymi w halach produkcyjnych, magazynach, kopalniach, szkołach, spółdzielniach i lokalach mieszkalnych.


Pomiary elektryczne to obowiązek prawny każdego przedsiębiorcy odpowiadającego za stan instalacji w budynku, urządzenia czy maszyny w firmie bądź lokalu użytkowym.


Pomiary elektryczne budynków – badania odbiorcze i okresowe

rezystancja izolacji

W ramach usługi wykonujemy :

  • wycenę pomiarów – zależy od ilości punktów pomiarowych

  • kompleksowe pomiary elektryczne instalacji zamontowanych w budynkach i na zewnątrz nich za pomocą specjalistycznych mierników firmy SONEL wykonywane przez nasz wykwalifikowany zespół posiadający niezbędne uprawnienia i bogate doświadczenie

  • pełną dokumentację: sprawozdania, wpisy w księgi konserwacyjne, protokoły z pomiarów, faktury

  • dojazd na teren pomiarów w całej Polsce gratis


  • Oferujemy pełną organizację pomiarów elektrycznych (maszyny, urządzenia, budynki, narzędzia) w tym między innymi:

  • pomiary rezystancji izolacji

  • pomiary impedancji pętli zwarcia (skuteczności ochrony przeciwporażeniowej)

  • pomiary rezystancji uziemień ochronnych

  • pomiary wyłączników różnicowo - prądowych

  • pomiary ciągłości przewodów i połączeń wyrównawczych

  • pomiary mocy, prądów, napięć, poboru energii

  • pomiar napięcia dotykowego przy określonym prądzie zwarcia

  • pomiary eksploatacyjne urządzeń

  • Do kogo skierowane są wykonywane przez Awans B.H.P. przeglądy i pomiary elektryczne urządzeń?

    Nasze badania elektryczne skierowane są do każdego właściciela urządzeń transportowych, magazynowych i innych, które posiadają instalację elektryczną i przy których są wymagane badania wstępne lub okresowe. Mówimy tu między innymi o pomiarach rezystancji izolacji w:

  • wózkach widłowych
  • suwnicach
  • podestach, podnośnikach, zwyżkach
  • układnicach magazynowych
  • dźwignikach

  • Kto może wykonywać pomiary elektryczne?

    Pomiar rezystancji izolacji urządzenia to kwestia dobrego sprzętu mierniczego, odpowiednich uprawnień osób wykonujących badanie elektryczne, skrupulatnych pomiarów i odpowiedniego wykonania protokołu z badań oraz wpisu do księgi rewizyjnej urządzenia przemysłowego. Cena takich badań nie jest wysoka, a wykonując je regularnie dbamy o stan techniczny maszyny, a co najważniejsze wypełniamy nasz obowiązek jako użytkownika urządzenia. Badania i pomiary elektryczne rezystancjiwymagane przez prawo i eksploatujący UTB powinien pracować tylko i wyłącznie na maszynie posiadającej takie aktualne pomiary. Wpis o aktualnych badaniach rezystancji znajdziemy w księdze rewizyjnej wózka widłowego, suwnicy, podestu czy też innego urządzenia transportu magazynowego. Sprawdzanie izolacji i uziemienia w nabytej przez nas maszynie to podstawa dbania o jej dobry stan techniczny umożliwiający bezpieczne użytkowanie.
    Przeglądy elektryczne urządzeń transportu bliskiego wykonujemy na miejscu u klienta – dojazd gratis – na terenie całej Polski.


    W jakim celu dokonuje się pomiarów rezystancji izolacji?

    Pomiar wartości rezystancji izolacji to podstawowy sposób na sprawdzenie jej stanu. Elementy izolacyjne w okresie eksploatacji urządzenia są narażone na wiele czynników wpływających niekorzystnie na jej podstawowe parametry techniczne. Należy tu głównie wyróżnić uszkodzenia mechaniczne, termiczne i elektryczne, a także długotrwałe oddziaływanie chemiczne środowiska jak i substancji w otoczeniu których pracuje dane urządzenie. Wszystkie te elementy mają wpływ na starzenie się izolacji, której stopniową degradację można śledzić jedynie poprzez cykliczne dokonywanie pomiarów.



    Pomiar elektryczny rezystancji izolacji urządzeń – jaki jest koszt takich okresowych badań izolacji?

    Cena pomiarów rezystancji jest ustalana indywidualnie i zależy od rodzaju i ilości urządzeń na których wykonywane są pomiary elektryczne rezystancji.

    WEJDŹ TUTAJ I NAPISZ DO NAS JEŚLI MASZ PYTANIA LUB CHCESZ OTRZYMAĆ WYCENĘ DLA TWOJEGO SPRZĘTU

    MOŻESZ TEŻ ZADZWONIĆ DO NASZEGO SPECJALISTY DS. POMIARÓW ELEKTRYCZNYCH I UPRAWNIEŃ ELEKTRYCZNYCH:

    737 446 866




    Czy i jak często należy dokonywać pomiarów rezystancji izolacji w urządzeniach transportu bliskiego?

    Obowiązek dokonywania pomiarów rezystancji izolacji maszyn i urządzeń nakłada na eksploatujących UTB Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 29.10.2003r. gdzie w punkcie 12 czytamy:

    "12. 1 W przypadku UTB wyposażonych w aparaty elektryczne eksploatujący powinien zapewnić wykonywanie:

    1) pomiarów rezystancji izolacji:

    a)nie rzadziej niż raz w roku - dla urządzeń pracujących w pomieszczeniach lub strefach zagrożonych wybuchem, z wyziewami żrącymi, urządzeń pracujących na otwartym powietrzu oraz dźwigów,

    b) nie rzadziej niż raz na dwa lata - urządzeń pracujących w warunkach innych niż wymienione w lit.a; (...).

    2) Niezależnie od pomiarów, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonane także pomiary każdorazowo po wprowadzeniu zmian lub wykonaniu prac w instalacji elektrycznej, przestawieniu i zmontowaniu UTB na nowym miejscu oraz we wszystkich przypadkach, gdy możliwe jest przypuszczenie, że stan izolacji lub ochrony przeciwporażeniowej uległ pogorszeniu lub wystąpiły uszkodzenia.(...)"




    Jakie czynniki mają wpływ na proces pomiaru rezystancji izolacji?

    Wyróżniamy pięć podstawowych parametrów mających bezpośredni wpływ na zmianę wartości rezystancji izolacji:

    1) temperatura - wraz z jej wzrostem wartość rezystancji izolacji spada. Zaleca się przeprowadzanie pomiarów w przedziale temperatur od 10 C do 15 C. Dla maszyn znacząco nagrzewających się podczas pracy zaleca się dodatkowo przeprowadzenie pomiaru w stanie nagrzanym.

    2) wilgotność - jej wzrost ma również degradujący wpływ na wartość rezystancji izolacji. Aczkolwiek oprócz zawilgocenia powierzchniowego należy również ocenić zdolność absorpcji wilgoci przez materiał izolujący.

    pomiar skuteczności ochrony przciwporażeniowej 3) napięcie probiercze - jako, że prąd upływowy nie zmienia się proporcjonalnie do przyłożonego napięcia probierczego toteż uzyskiwane wyniki są nieliniowo od niego zależne. Ze wzrostem napięcia probierczego rezystancja początkowo maleje w dość szybkim tempie, osiągając następnie dość ustabilizowaną wartość, aż do napięcia przebicia, kiedy to osiąga bardzo małe wartości, dążące nawet do zera. Napięcie probiercze powinno być wyższe od napięcia znamionowego, co dokładnie określa norma PN-HD 60364-6: 2008. Dodatkowo aby wyeliminować wpływ pojemności na wartość pomiaru, pomiar należy przeprowadzać przy użyciu napięcia stałego.

    4) czas pomiaru - szczególnie przy długich liniach przewodów gdy ich pojemność jest stosunkowo duża, w pierwszych chwilach pomiaru wskazania rezystancji będą zaniżane ze względu na prąd ładowania pojemności przewodu. Po pewnym czasie gdy pojemność zostanie całkowicie naładowana, a prąd pojemnościowy spadnie niemal do zera, urządzenie będzie wskazywać rzeczywisty prąd upływu, umożliwiając pomiar rzeczywistej rezystancji izolacji.

    5) zanieczyszczenie materiału izolacyjnego - ma związek ze schematem zastępczym rezystancji izolacji, na który składają się połączone ze sobą równolegle dwie rezystancje:
    - skrośna materiału izolującego - w tym wypadku niezależna od zanieczyszczenia
    - rezystancja powierzchniowa - zależna bezpośrednio od zanieczyszczenia, dodatkowo znacznie potęgowana przez zawilgocenie brudnej powierzchni. W przypadku dużych wartości izolacji należy wyeliminować prąd powierzchniowy gdyż jego znacząca wartość nie odzwierciedla miarodajnie stanu faktycznego samej izolacji.





    Jak przygotować i przeprowadzić pomiar rezystancji izolacji?

    Ze względu na duży wpływ warunków środowiskowych na otrzymywane wyniki, pomiar rezystancji powinien być przeprowadzany w następujących warunkach: temperatura 10-25C i wilgotność 40 – 70%. Tak aby zachować wymaganą dokładność pomiaru na poziomie niemniejszym niż 20%.

    Przed przystąpieniem do pomiaru, należy upewnić się, że urządzenie jest odłączone od źródła zasilania, jeśli w instalacji są dodatkowo zamontowane ochronniki przeciwprzepięciowe należy je odłączyć na czas pomiaru.
    pomiar rezystancji izolacji

    Pomiar przeprowadzany jest przy użyciu napięcia stałego, tak aby wyeliminować wpływ zakłóceń omówionych we wcześniejszych punktach. Czas trwania pomiaru wynosi od 0,5 do 10 minut, w czasie których stopniowo ustala się wartość napięcia probierczego na zaciskach urządzenia, a na ekranie miernika wyświetla się chwilowa wartość rezystancji oraz chwilowa wartość prądu upływu. Na podstawie pomiarów przyrostów napięcia w określonych interwałach czasowych można dodatkowo obliczyć współczynniki absorpcji, które są również źródłem informacji o stanie izolacji. Pomiary przeprowadzane są pomiędzy kolejnymi przewodami aktywnymi (przewody L1,L2,L3,N), a następnie między każdym przewodem aktywnym a ziemią (przewody PE,PEN). Wartości napięć probierczych są różne dla różnych instalacji i stosowne do napięcia znamionowego testowanych urządzeń. Najczęściej napięcia probiercze zawierają się w przedziale od 50 do 5000V. Nowoczesne mierniki posiadają funkcje automatycznego rozładowania ładunku zgromadzonego w przewodach podczas pomiaru co zwalnia użytkownika z ręcznego wykonywania tej czynności. W przypadku gdy miernik nie posiada takiej funkcji lub nie dysponujemy na ten temat odpowiednią wiedzą, należy pamiętać o rozładowaniu ładunku elektrycznego, gdyż stosunkowo duża pojemność naładowana do napięcia rzędu 1kV, a często dużo wyższego, stanowi realne zagrożenie dla człowieka.

    Okresowe pomiary elektryczne instalacji budynków i urządzeń
    Szkolenia i kursy elektryczne
    Badania i pomiary eksploatacyjne
    Kontakt
     
    Copyright by AWANS BHP